top of page

Człowieku! Zrób sobie CYDR !



Kto powiedział, że cydr musi być bardzo słodki i nudny w smaku. Zastanawia nas wciąż niewielka podaż jakościowego cydru na polskim rynku - zwłaszcza w kontekście krajowego dorobku produkcji jabłek.

Trudno sobie wyobrazić bardziej polski owoc niż jabłko, mimo to nasz dorobek w świecie Cydru pozostawia wiele do życzenia. Czas to zmienić !


Poniżej jeden - dość prosty - przepis na Cydr, który możesz popełnić samodzielnie w domu. Korzystając z własnych przyrządów lub naszego zestawu.




Przepis na Cydr z jabłek - 5l:

  1. Jabłka należy dokładnie umyć, pokroić i wycisnąć z nich sok (około 5l soku otrzymamy z około 8kg jabłek). Wyciskać możemy za pomocą sokowirówki, wyciskarki wolnoobrotowej lub praski do owoców. Jeśli Twój sok ma cząstki miazgi owocowej lub po prostu jest spieniony - należy go przelać przez gazę. Zgodnie ze sztuką - pozbywamy się szumowin, drobinek itp. które mogą nam pleśnieć / zakazić cydr. Odmiany pierwszego wyboru w produkcji Cydru to m.in.: Kingston Black, Brown Apple, Michelin, Chisel Jersey, Dabinett, Harry Masters Jersey, Stoke Red, Tom Putt. TEN ETAP MOŻESZ POMINĄĆ KORZYSTAJĄC Z GOTOWEGO ZESTAWU 3OZ.PL.

  2. Sok przelewamy do umytego gorącą wodą balona czy też słoja fermentacyjnego - uzupełniamy do 4/5 wysokości naczynia. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz cydr nie zainfekuje się pozostałościami należy przygotować roztwór wody z pirosiarczynem potasu. Do 1 litra wody dodajemy 20-30g pirosiarczynu potasu. Roztwór pozostanie sterylny przez około 24h i pozwoli nam umyć pojemnik fermentacyjny, butelki oraz przyrządy typu łopatkę do mieszania.

  3. W szklance przegotowanej wody (temperatura około 25°C) [szklanka to 250ml] uwodnić należy drożdże. 5g drożdży na 15-20l Cydru. Dla naszego 5l nastawu wystarczy 1,25 - 1,5g drożdży. Drożdże uwadniamy wraz z 2 łyżeczkami cukru. Tak przygotowany roztwór odstawiamy na 20 minut. Nasze drożdże właśnie rozpoczynają pracę.

  4. Po 20 minutach wlewamy pracujące drożdże do naszego soku. W tym miejscu dodajemy także pożywkę. Do przygotowania 5l Cydru wystarczy 0,5g pożywki. Całość mieszamy łopatką (umytą pirosiarczynem potasu). Pojemnik fermentacyjny zatykamy korkiem z napełnioną wodą rurką fermentacyjną.

  5. Teraz pozostaje nam cierpliwie czekać aż drożdże przepracują cały cukier zawarty w soku. Będziemy na to potrzebowali około 5-6 dni. Początkowo sok trochę się uniesie, po czym opadnie. Z rurki, już po kilku godzinach, będzie się wydobywał się gaz.

  6. Jeśli nasz Cydr już nie pracuje (nie porusza się woda w rurce fermentacyjnej) możemy się upewnić co do zakończonej fermentacji wrzucając do naczynia wskaźnik BLG. Jeśli pokazuje 0 to czas na rozlew. Zauważyliście już pewnie, że na tym etapie, zostało sporo osadu na dnie naczynia fermentacyjnego. Dlatego musimy przelać całość czystego napoju do kolejnego naczynia, tak aby cały osad pozostał na dnie. Możemy również przelać zawartość znad osadu wykorzystując rurkę (zasysaną pompką). To zalecany sposób dzięki któremu nasz Cydr nie będzie niepotrzebnie napowietrzony. Na tym etapie powinniśmy mieć czysty wytrawny Cydr przelany do oddzielnego naczynia.

  7. Naczynie fermentacyjne płuczemy wodą (najlepiej z roztworem pirosiarczynu), tak aby pozbyć się wszystkich osadów i brudów. Do czystego naczynia fermentacyjnego ponownie wlewamy nasz wytrawny Cydr. Teraz już nie potrzebujemy podczepionej rurki fermentacyjnej. Możemy szczelnie zatkać korkiem.

  8. Czas na bąbelki !!!!! Aby nasz Cydr był lekko gazowany należy przygotować 4g cukru na każdy litr uzyskanego napoju. Ponadto, jeśli lubicie nieco słodsze Cydry, warto dodać cukry niefermentowalne czyli m.in.: ksylitol (cukier brzozowy). Przygotowany cukier mieszamy z naszym Cydrem. UWAGA ! Jeśli przesadzimy z dodaniem zwykłego cukru tj. więcej niż 4g na litr istnieje ryzyko, że zabutelkowany Cydr może wystrzelić.

  9. Gdy już dosłodziliśmy Cydr możemy go rozlewać do butelek (pamiętajmy że butelki również powinny być dokładnie oczyszczone). Zabutelkowany Cydr będzie potrzebował jeszcze 7-10 dni na nagazowanie.

  10. Po wspomnianym terminie czas na schłodzenie naszych Cydrowych poczynań. Gdy już butelki się schłodzą a szron delikatnie je otuli to znak że przyszedł czas na zaproszenie znajomych. Pamiętajmy! Cydr najlepiej smakuje w gronie bliskich Tobie ludzi :)

PONIŻEJ TABELA - JAKI POZIOM BLG ODPOWIADA STĘŻENIU ALKOHOLU






bottom of page